Ho Chi Minh City

Reis til Ho Chi Minh City

Pent antrukne menn og kvinner i karriereuniformer forsvinner i all hast inn i skinnende kontorbygninger, motorsyklister siksakker inn og ut mellom hverandre i rasende fart, og gatefeiere med koniske hatter og oransje uniformer sørger energisk for å holde gatene rene. Rundt om i storbyens grønne lunger senker eldre menn tempoet med tai chi, og studenter med knallfargede frisyrer diskuterer pensumet sitt over en bolle dampende nudelsuppe. Det er ferie i Ho Chi Minh City.

Se kartet over Ho Chi Minh City

moreInformation >
Innbyggere
9 mill.
Grunnlagt
1698
Språk
Vietnamesisk

Ho Chi Minh City

image

Geografi og befolkning

Ho Chi Minh-byen ligger på vestbredden av Saigon-elven og er med sine ca. 9 millioner innbyggere en livlig storby – Vietnams største. Ho Chi Minh-byen er oppkalt etter revolusjonslederen og frihetshelten med samme navn. Ho Chi Minh-byen var hovedstad i Sør-Vietnam fra 1954 til 1975 og i Republikken Sør-Vietnam fra 1975 til 1976.
Byen kom under amerikansk innflytelse fra 1954, og da Vietnam igjen åpnet seg mot omverdenen etter krigen, var det naturlig for multinasjonale selskaper og store internasjonale investorer å slå seg ned her. I dag er bybildet – i motsetning til hovedstaden Hanoi – preget av moderne arkitektur, blinkende reklameskilt, nye biler, millioner av motorsykler og en lokalbefolkning som er internasjonalt orientert og flinke til å snakke engelsk.


Notre Dame Katedralen i Ho Chi Minh City

Ho Chi Minh-byens historiske severdigheter

Ho Chi Minh-byen er ikke en like populær destinasjon som Hanoi, men det er likevel masse å oppleve – blant annet i form av historiske severdigheter.
I Kulturparken ligger Gjenforeningspalasset, tidligere kjent som Presidentpalasset eller Uavhengighetspalasset. Palasset er en klassisk konstruksjon bygget på 1960-tallet, da den sørvietnamesiske presidenten Ngo Dinh Diem bestemte seg for å erstatte den gamle franske guvernørboligen med dette storslåtte palasset. Den 30. april 1975 ble palasset omringet og inntatt av nordvietnamesiske stridsvogner. Denne hendelsen markerer slutten på Vietnamkrigen og seieren til de nordvietnamesiske kommunistene.
I dag er Gjenforeningspalasset et museum, men det brukes også av og til i forbindelse med statsbesøk.
Ikke langt fra Gjenforeningspalasset ligger Katedralen eller Notre Dame-katedralen, som ble bygget i årene 1877–1883, og som har to 40 meter høye tårn med jernspir som kan ses på lang avstand. Det er helt andre guddommer som tilbes i den vakre og fargerike Jadekeiserens pagode fra 1909, oppført av kinesere – her æres både Buddha og flere taoistiske guddommer og helteskikkelser fra den fascinerende kinesiske mytologien.


image

Krigens spor

Vil man lære mer om Ho Chi Minh-byens historie, kan man med fordel besøke Bymuseet, som ligger i Gia Long-palasset, oppført på slutten av 1800-tallet. Museets faste utstillinger inneholder blant annet beretninger om krigene mot franskmennene og USA. Krig og krigsforbrytelser er også hovedtema på Krigsforbrytelsesmuseet, som belyser forbrytelser begått på 1900-tallet av franske kolonister, amerikanske soldater og det sørvietnamesiske regimet. Med bilder av tortur, massakrer og napalmofre er det en sterk opplevelse. Det berømte pressebildet av den lille jenta som løper naken på veien etter et sørvietnamesisk napalmangrep er også en del av utstillingen. Utenfor museet kan man se noen av redskapene som ble brukt, blant annet en giljotin som var i bruk så sent som på 1960-tallet.
En tur i krigens fotspor inkluderer også en utflukt til de berømte Cu Chi-tunnelene, som ligger nær Ho Chi Minh-byen. Tunnelene ble bygget av Vietcong i perioden 1940–60. Under Vietnamkrigen strakte de seg helt til grensen til Kambodsja, og alene i Cu Chi-distriktet er det over 250 kilometer underjordiske tunneler. I dag er noen hundre meter åpne for publikum – nok til å få et inntrykk av de klaustrofobiske forholdene krigen ble ført under.


image

Shopping og storbyliv

I dag er krigen fortid, og Ho Chi Minh-byen har forvandlet seg til et livlig økonomisk sentrum med motorveiaktig fart og rask vekst. Og det finnes mange steder å bruke penger. Foruten i store internasjonale flaggskipbutikker som Louis Vuitton, kan man for eksempel bruke dem på Ben Thanh-markedet fra 1914. Ben Thanh er i dag en stor markedsbygning med alt fra grønnsaker, fisk, frukt og blomster til klær, elektronikk, kopivarer og kitschsouvenirer.
Det er også rikelig med markedsliv i det kinesiskdominerte Cho Lon – som betyr “det store markedet” – og overalt finnes det muligheter til å nyte det delikate gastronomiske møtet mellom vietnamesisk og fransk kjøkken. Ønsker man utsikt over byen, finnes det flere gode alternativer i Ho Chi Minh-byens skyskrapere, som huser hoteller og skybarer. Ta for eksempel en drink på Saigon Saigon, som ligger på toppen av Hotel Caravelle. Her får man et minne for livet fra ferien i Ho Chi Minh-byen.

Ho Chi Minh City Reiser